تبلیغات
این منتقم... - 4 محرم _قسمت اول
 
این منتقم...
شیعتی مهما شربتم عذب ماء فاذكرونی أو ســمعـتـم بشــهید او غریـب فانـدبونی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مرتضی جاوید فر
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما کاربر عزیز آیا حج باید تحریم شود یا نه ؟(البته با توجه به بی احترامی که وهابیت و آل سعودی نسبت به شیعیان دارند)برچسبها
در بیان شهادت جوانان هاشمی در روز عاشورا

جناب ابوالحسن علی بن الحسین الاكبر سلام الله علیه
شهادت عبدالله بن مسلم بن عقیل رضی الله عنه

شهادت محمد بن عبدالله بن جعفر رضی الله عنه (فرزند حضرت زینب سلام الله علیها)
شهادت عون بن عبدالله بن جعفر رضی الله عنه (فرزند حضرت زینب سلام الله علیها)
شهادت جناب قاسم بن الحسن بن علی بن ابیطالب علیه السلام
شهادت اولاد امیرالمومنین علیه السلام
شهادت ابوبكر بن علی علیه السلام
شهادت طفلی از آل امام حسین علیه السلام

 

چون از اصحاب كس نماند جز آنكه كشته شده بود، نوبت به جوانان هاشمی رسید، پس فرزندان امیرالمؤمنین علیه السلام و اولاد جعفر و عقیل و فرزندان امام حسن و امام حسین علیهم السلام ساخته جنگ شدند و بایكدیگر وداع كردند. وَلَنِعْم ماقیلَ:

كز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران
تا بر شتر نبندد محمل بروز باران
وَ شَمِدْتَ كَیْفَ نُكَررُّ التَّوْدیعا
وَ عَلِمْتِ اَنَّ مِنَ الْحَدیثِ دُمُوعاُ
آنچنان جای گرفته است كه مشگل برود

آئید تا بگرییم چون ابر در بهاران
با ساربان بگوئید احوال اشك چشمم
لَوْ‌كُنْتَ ساعَهَ بَیْنَنا ما بَیْنَنا
اَیْقَنْتَ اَنَّ مِنَ الدُّمُوع مُحَدّثاً
گفتمش سیر به بینم مگر از دل برود

پس به عزم جهاد قدم جوانمردی در پیش نهاد.

جناب ابوالحسن علی بن الحسین الاكبر سلام الله علیه:

مادر آنجناب لیلی بنت ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی است، و عروه بن مسعود یكی از سادات اربعه در اسلام و از عظمای معروفین است و او را مثل صاحب یس و شبیه‌ترین مردم به عیسی بن مریم گفته‌اند. و علی اكبر علیه السلام جوانی خوش صورت و زیبا در طلاقت لسان و صباحت رخسار و سیرت و خلقت اشبه مردم بود به حضرت رسالت صلی الله علیه و آله شجاعت از علی مرتضی علیه السلام داشت، و به جمیع محامد و محاسن معروف بود چنانكه ابوالفرج از مغیره روایت كرده كه یك روز معاویه در ایام خلافت خویش گفت سزاوارتر مردم به امر خلافت كیست؟ گفتند جز تو كسی را سزاوارتر ندانیم، معاویه گفت نه چنین است بلكه سزارواتر برای خلافت علی بن الحسین علیه السلام است و جدش رسول خدا صلی الله علیه و آله است، و جامع است شجاعت بنی هاشم و سخاوت بنی امیه و حسن منظر و فخر و فخامت ثقیف را.

بالجمله آن نازنین جوان عازم میدان گردید، و از پدر بزرگوار خود رخصت جهاد طلبید، حضرت او را اذن كارزار داد. علی علیه السلام چون به جانب میدان روان گشت آن پدر مهربان نگاه مأیوسانه به آن جوان كرد و بگریست و محاسن شریفش را به جانب آسمان بلند كرد و گفت:

ای پروردگار من گواه باش بر این قوم هنگامی كه به مبارزت ایشان می‌رود جوانی كه شبیه‌ترین مردم است در خلقت و خلق و گفتار با پیغمبر تو، و ما هر وقت مشتاق می‌شدیم به دیدار پیغمبر تو نظر به صورت این جوان می‌كردیم، خداوندا بازدار از ایشان بركات زمین را و ایشان را متفرق و پراكنده ساز و در طرق متفرقه بیفكن ایشان را و والیان را از ایشان هرگز راضی مگردان چه این جماعت ما را خواندند كه نصرت ما كنند چون اجابت كردیم آغاز عداوت نمودند و شمشیر مقاتلت بر روی ما كشیدند.

آنگاه بر ابن سعد (ملعون) صیحه زد كه چه می‌خواهی از ما، خداوند قطع كند رحم ترا و مبارك نفرماید بر تو امر ترا و مسلط كند بر تو بعد از من كسی را كه ترا در فراش بكشد برای آنكه قطع كردی رحم مرا و قرابت مرا با رسول خدا صلی الله علیه و آله مراعات نكردی، پس به صوت بلند این آیه مباركه را تلاوت فرمود:

اِنَّ اللهَ اصْطفی آدمَ وَ نُوحاً وَ الَ اِبراهیمَ وَ الَ عِمرانَ عَلی العالمینَ ذُرِیّهً بَعضُها مِن بَعضٍ وَ اللهُ سَمیعٌ علَیمٌ.

و از آن سوی جناب علی اكبر علیه السلام چون خورشید تابان از افق میدان طالع گردید و عرصه نبرد را به شعشه طلعتش كه از جمال پیغمبر (ص) خبر می‌داد منور كرد.

لَمّا بَدا بَیْنَ الصُّفُوفِ وَ كبًّرَوُا
یُوْمی اِلَیْه بِها وَ عَیْنَ تَنْظُروُا

ذَكَروُا بِطَلْعَتِهِ النَّبِیَّ فَهَلَّلوُا
فَافْتَنَّ فیهِ النّاظِروُنَ فَاِصْبَعٌ

پس حمله كرد، و قوت بازویش كه تذكره شجاعت حیدر صفدر می‌كرد در آن لشكر اثر كرد و رجز خواند:

نَحْنُ وَ بَیْتِ اللهِ اَوْلی بِالنَّبِی
ضَرْبَ غُلامٍ هاشِمیِ عَلوِیّ
تَاللهِ لایَحْكُمُ فینَا ابْنُ الدَّعی

اَنَا عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیًّ
اَضْرِبُكُمْ بِالسَّیْفِ حَتّ یَنْثَی
وَلا یَزالُ الْیَوْمَ اَحْمی عْنَ اَبی

همی حمله كرد و آن لئیمان شقاوت انجام را طعمه شمشیر آتشبار خود گردانید. بهر جانب كه روی می‌كرد گروهی را به خاك هلاك می‌افكند، آنقدر از ایشان كشت تا آنكه صدای ضجه و شیون از ایشان بلند شد، و بعضی روایت كرده‌اند كه صد و بیست تن را به خاك هلاك افكند. این وقت حرارت آفتاب و شدت عطش و كثرت جراحت و سنگینی اسلحه او را به تعب درآورد، علی اكبر علیه السلام از میدان به سوی پدر شتافت. عرض كرد كه ای پدر تشنگی مرا كشت و سنگینی اسلحه مرا به تعب عظیم افكند آیا ممكن است كه بشربت آبی مرا سقایت فرمایی تا در مقاتله با دشمنان قوتی پیدا كنم؟ حضرت سیلاب اشك از دیده بارید و فرمود واغوثاه ای فرزند مقاتله كن زمان قلیلی پس زود است كه ملاقات كنی جدت محمد صلی الله علیه و آله را پس سیراب كند ترا به شربتی كه تشنه نشوی هرگز و در روایت دیگر است كه فرمود ای پسرك من بیاور زبانت را پس زبان علی را در دهان مبارك گذاشت و مكید و انگشتر خویش را بدو داد و فرمود كه در دهان خود بگذار و برگرد به جهاد دشمنان.

فَاِنّی اَرْجُوانّضك لاتُمْسی حَتّی یَسْقیكَ جَدُّكَ بِكَاْسِهِ الاَوْفی شَرْبَهً لاتَظْمَا بَعْدَها اَبَداً

پس جناب علی اكبر علیه السلام دست از جان شسته و دل بر خدا بسته به میدان برگشت و این رجز خواند:

وَ ظَهَرَتْ مِنْ بَعْدِها مَصادِق
جُمُوعَكُمْ اَوْ تُعْمَدَ الْبَوارِقُ

الْحَرْبُ قَدْ باَنَتْ لَهاض الْحَقایِقُ
وَاللهِ رَبّ الْعَرْشِ لانُفارِقُ

پس خویشتن را در میان كفار افكند و از چپ و راست همی زد و همی كشت تا هشتاد تن را به درك فرستاد، این وقت مره بن منقذعبدی لعین فرصتی به دست كرده شمشیری بر فرق همایونش زد كه فرقش شكافته گشت و از كارزار افتاد. و موافق روایتی مره بن منفذ چون علی اكبر علیه السلام را دید كه حمله می‌كند و رجز می‌خواند، گفت گناهان عرب بر من باشد اگر عبور این جوان از نزد من افتاد پدرش را به عزایش نشانم، پس همینطور كه جناب علی اكبر علیه السلام حمله می‌كرد به مره به منقذ برخورد مره لعین نیزه بر آن جناب زد و او را از پا در آورد. و به روایت سابقه پس سواران دیگر نیز علی (ع) را به شمشیرهای خویش مجروح كردند تا یك باره توانائی از او برفت دست در گردن اسب در آورد و عنان رها كرد اسب او را در لشكر اعداء از این سوی بدان سوی می‌برد و بهر بیرحمی كه عبور می‌كرد زخمی بر علی (ع) می‌زد تا اینكه بدنش را با تیغ پاره پاره كردند. وَ قالَ اَبٌوالْفَرَجُ وَ جَعَلَ یَكرُّ كَرَّه بَعْدَ كَرَّهٍ حَتّی رُمِیَ بِسَهْمٍ فَوَقَعَ فی حَلْقِهِ فَخَرَقَهُ وَ اَقْبَلَ یَنْقَلِبُ فی دَمِهِ.

و به روایت ابوالفرج همینطور كه شهزاده حمله می‌كرد بر لشكر تیری به گلوی مباركش رسید و گلوی نازنینش را پاره كرد. آن جناب از كار افتاد و در میان خون خویش می‌غلطید و در این اوقات تحمل می‌كرد، تا آنگاه كه روح به گودی گلوی مباركش رسید و نزدیك شد كه به بهشت عنبر سرشت شتابد صدا بلند كرد: یا اَبَتاه عَلَیْكَ مِنّیِ السًّلامُ هذا جَدّی رَسُولُ اللله یَقْرَؤُكَ السَّلام وَ یَقُولُ عَجّلِ الْقُدُومَ اِلَیْنا.

و به روایت دیگر ندا كرد: یا اَبَتاه هذا جَدیّ رَسُولُ اللهِ صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ قَدْسَقانی بِكَاْسِهِ الاَوْفی شَرْبَه لااَضْمَأ بَعْدَها اَبَداً وَ هُوَ یَقُولُ العَجَلَ العَجَلَ فَاِنَّ لَكَ كَاساً مَذْخوُرَه حَتّی تَشْرِیَهَا السّاعَه. یعنی اینك جد من رسول خدا صلی الله علیه و آله حاضر است و مرا از جام خویش شربتی سقایت فرمود كه هرگز پس از آن تشنه نخواهم شد و می‌فرماید: ای حسین تعجیل كن در آمدن كه جام دیگر از برای تو ذخیره كرده‌ام تا در این ساعت بنوشی پس حضرت سیدالشهداء علیه السلام بالای سر آن كشته تیغ ستم و جفا آمد، به روایت سید بن طاوس صورت بر صورت او نهاد: شاعر گفته:

شد جهان تار از قرآن ماه و مهر
گفت كای بالیده سر و سرفراز
كایمن از صیاد تیرانداز نیست
من در این وادی گرفتار الم

چهر عالمتاب بنهادش به چهر
سر نهادش بر سر زنوای ناز
این بیابان جای خواب ناز نیست
تو سفر كردی و آسودی ز غم

و فرمود خدا بكشد جماعتی را كه ترا كشند، چه چیز ایشان را جری كرده كه از خدا و رسول نترسیدند و پرده حرمت رسول را چاك زدند، پس اشگ از چشمهای نازنینش جاری شد و گفت: ای فرزند عَلَی الدُنیا بَعَدَكَ العفَا بعد از تو خاك بر سر دنیا و زندگانی دنیا.

شیخ مفید ره فرموده این وقت حضرت زینب سلام الله علیها از سراپرده بیرون آمد و با حال اضطراب و سرعت به سوی نعش جناب علی اكبر می‌شتافت و ندبه بر فرزند برادر می‌كرد، تا خود را به آن جوان رسانید و خویش را بر روی او افكند، حضرت سر خواهر را از روی جسد فرزند خویش بلند كرد و به خیمه‌اش بازگردانید و رو كرد به جوانان هاشمی و فرمود كه بردارید برادر خود را پس جسد نازنینش را از خاك برداشتند و در خیمه‌ای كه در پیش روی آن جنگ می‌كردند گذاشتند.

مؤلف گوید: كه در باب حضرت علی اكبر علیه السلام دو اختلافست.

یكی آنكه در چه وقت شهید گشته، شیخ مفید و سید بن طاوس و طبری و ابن اثیر و ابوالفرج و غیره ذكر كرده‌اند كه اول شهید از اهل بیت علیهم السلام علی اكبر بوده و تایید می‌كند كلام ایشان را زیارت شهداء معروفه السَّلامُ عَلیكَ یا اَوّل قَتیل مِن نَسْلِ خَیر سَلیل ولكن بعضی از ارباب مقاتل اول شهید از اهل بیت را عبدالله بن مسلم گفته‌اند و شهادت علی اكبر را در اواخر شهداء ذكر كرده‌اند.

دوم اختلاف در سن شریف آن جنابست كه آیا در وقت شهادت هیجده ساله یا نوزده ساله بوده، و از ‍حضرت سید سجاد علیه السلام كوچكتر بوده یا بزرگتر و به سن بیست و پنچ سالگی بوده؟ و مابین فحول علماء در این باب اختلاف است، و ما در جای دیگر اشاره باین اختلاف و مختار خود را ذكر كردیم و بهر تقدیر این مدتی كه در دنیا بود عمر شریف خود را صرف عبادت و زهادت و اطعام مساكین و اكرام وافدین وسعه در اخلاق و توسعه در ارزاق فرموده به حدی كه در مدحش گفته شده:

مِنْ‌مُحْتَفٍ یَمْشی وَلاناعِلٍ
(الابیات)

لَمْ تَرَعَیْنُ نَظَرَتْ مِثْلَهُ

و در زیارتش خوانده می‌شود:

اَلسَّلامَ عَلَیْكَ اَیُّهَا الصّدّیقُ وَ الشَّهیدُ الْمُكَرَّمُ وَ السَّیّدُ المُقَدَّمُ الّذَی عاشَ سَعیداً وَ ماتَ شَهیداً وَ‌ذَهَبَ فَقیداً فَلَمْ تَتَمَتَّعْ مِنَ الدُّنْیا اِلاّ بِالْعَمَلش الصّالِحِ وَ لَمْ تَتَشاغَلْ اِلاّ بِالْمَتْجَرش الرّابِحِ.

و چگونه چنین نباشد آن جوانی كه اشبه مردم باشد به حضرت رسالت پناه صلی الله علیه و آله و اخذ آداب كرده باشد از دو سید جوانان اهل جنت، چنانچه خبر می‌دهد از این مطلب عبارت زیارت مرویه معتبره آن حضرت اّلسَّلامُ عَلَیْكَ یَابْنَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ و آیا والده آن جناب در كربلا بوده یا نبوده؟ ظاهر آنست كه نبوده و در كتب معتبره نیافتم در این باب چیزی. و اما آنچه مشهور است كه بعد از رفتن علی اكبر علیه السلام به میدان، حضرت حسین علیه السلام نزد مادرش لیلی رفت و فرمود برخیز و برو در خلوت دعا كن برای فرزندت كه من از جدم شنیدم كه می‌فرمود دعای مادر در حق فرزند مستجاب می‌شود الخ به فرمایش شیخ ما تمام دروغست.

شهادت عبدالله بن مسلم بن عقیل رضی الله عنه:

محمد بن ابوطالب فرموده اول كسی كه از اهل بیت امام حسین علیه السلام به مبارزت بیرون شد عبدالله بن مسلم بود و رجز می‌خواند و می‌فرمود:

وَفِقْیَه بادُوا عَلی دین النَّبِیّ
لكِنْ خِیارٌ وَ كِرامُ النَّسَبِ

اَلْیَوْمَ اَلْثی مُسْلِماً وَ هُوَاَبی
لَیْسُوا بِقَوْمٍ عُرِفُوا بِالْكَذِبِ

مِنْ هاشِمِ السّاداتِ اَهْل النَّسَب.

پس كارزار كرد و نود و هشت نفر را در سه حمله به درك فرستاد، پس عمرو بن صبی او را شهید كرد. رحمه الله علیه.

ابوالفرج گفته كه مادرش رقیه دختر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه السلام بوده، و شیخ مفید و طبری روایت كرده‌اند كه عمرو بن صبیح تیری به جانب عبدالله انداخت و عبدالله دست خود را سپر پیشانی خود كرد آن تیر آمد و كف او را بر پیشانی او اندوخت، عبدالله نتوانست دست خود را حركت دهد پس ملعونی دیگر نیزه بر قلب مباركش زد و او را شهید كرد.

ابن اثیر گفته كه فرستاد مختار جمعی را برای گرفتن زید بن رقاد، و ابن زید می‌گفت كه من جوانی از اهل بیت امام حسین علیه السلام را كه نامش عبدالله بن مسلم را تیری زدم در حالیكه دستش بر پیشانیش بود وقتی او را تیر زدم شنیدم كه گفت خدایا این جماعت ما را قلیل و ذلیل شمردند خدایا بكش ایشان را همچنان كه كشتند ایشان ما را، پس تیر دیگری به او زده شد پس من رفتم نزد او دیدم او را كه مرده است تیر خود را بر دل او زده بودم از دل او بیرون كشیدم و خواستم آن تیر را كه بر پیشانیش جای كرده بود بیرون آورم. بیرون نمی‌آمد. وَلَمْ اَزَلْ اَتَضَنَّضُ الأخَر عَنْ جَبْهَتِهِ حَتّی اَخَذْتُهُ وَ بَقِیَ النَّصْل پس پیوسته او را حركت دادم تا بیرون آوردم چون نگاه كردم دیدم پیكان تیر در پیشانیش مانده و تیر از میان پیكان بیرون آمده. بالجمله اصحاب مختار به جهت گرفتن او آمدند، زید بن رقاد با شمشیر به سوی ایشان بیرون آمد، ابن كامل كه رئیس لشكر مختار بود لشكر را گفت كه او را نیزه و شمشیر نزنید بلكه او را تیرباران و سنگ باران نمائید، پس چندان تیر و سنگ بر او زدند كه بر زمین افتاد پس بدن نحسش را آتش زدند در حالی كه زنده بود و نمرده بود.

و بعضی از مورخین گفته‌اند كه بعد از شهادت عبدالله بن مسلم آل ابوطالب جملگی به لشكر حمله آوردند، جناب سیدالشهداء علیه السلام كه چنین دید ایشان را صیحه زد و فرمود: صَبْراً عَلَی الْمَوتِ یابَنی عمومتی.

هنوز از میدان برنگشته بودند كه از بین ایشان محمد بن مسلم به زمین افتاد و كشته شد. رضوان الله علیه، و قاتل او ابومرهم ازدی و لقیط بن ایاس جهنی بود.

شهادت محمد بن عبدالله بن جعفر رضی الله عنه:

محمد بن عبدالله جعفر رضی الله عنهم به مبارزت بیرون شد و این رجز خواند:

فِعالَ قَوْمٍ فی الرَّدی عُمْیان
وَ مُحْكَمِ التَّنْزیلِ وَالتّبْیانِ

اَشْكُو اِلَی اللهِ مِنَ الْعُدوانِ
قَدْ بَدَّلُوا مَعالِمَ الْقُرْانِ
وَ اَظْهَروُا الْكُفْر مَعَ الّطُغْیانِ.

پس ده نفر را به خاك هلاك افكند، پس عامر بن نهشل تمیمی او را شهید كرد.

ابوالفرج گفته كه مادرش خَوْصا بنت حفص از بكر بن وائل است، و سلیمان بن قته اشاره به شهادت او كرده و در مرثیه خود كه گفته:

قَدْ عَلَوْهُ بصِارِمٍ مَصْقُولٍ
بِدُمُوع تَسیلُ كَلّ مَسیْلٍ

وَ سَمِیّ النَّبِیّ غوُدِرَ فیهْم
فَاِذا ما بَكیتُ عَیْنی فَجُودی

 

شهادت عون بن عبدالله بن جعفر رضی الله عنه:

قالَ الطَّبَری فَاعْتَوَرَهُمُ النّاسُ مِنْ كُلّ جانِبِ فَحَمَلَ عَبْدُاللهِ بْنِ قُطْنَهِ الطّایّی ثُمَّ النَّبْهانیّ عَلی عَوْنِ بْنِ عَبْدِاللهِ بْنِ جًعْفَر بْنِ اَبیطالبِ رَضِیَ اللهُ عَنْهُمْ. و در مناقب است كه عون به مبارزت بیرون شد و آغاز جدال كرد و این رجز خواند:

شَهید صِدْق فیِ الْجنانِ اَزْهَرٍ
كَفی بِهذا شَرَفاً فیِ الْمَحْشَرِ

اِنْ تُنْكروُنی فَاَنَا ابْنُ جَعْفَرٍ
یَطیر فیها بِجَناحٍ اَخْضَرٍ

پس قتال كرد و سه تن سوار و هیجده تن از پیادگان از مركب حیوه پیاده كرد، آخرالامر به دست عبدالله به قطنه شهید گردید.

ابوالفرج گفته كه مادرش زینب عقیله دختر امیرالمومنین علیه السلام بنت فاطمه بنت رسول الله (ص) می باشد، و سلیمان بن قته به او اشاره كرده در قول خود:

لَیْسَ فیما یَنوُبَهُمْ بِخَذوُلٍ
بی فَبَكی عَلَی الْمُصابِ الطَّویلِ

وَ انْدُی اِنْ بَكَیْتِ عَوْناً اَخاهُ
فَلَمَعْری لَقَدْ اُصیبَ ذَوُ و الْقُرْ

(و فی الزیاره التی زاربها المرتضی علم الهدی رحمه الله:)

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا عَوْنَ عَبْدِاللهِ بْنِ جَعْفَرِ بْنِ اَبیطالبٍ السَّلامُ عَلَیْكَ یَابْنَ النّاشی فی حِجْرِ رَسُولِ صَلی اللهِ عَلَیِه وَ آلِهِ وَ الْمُقْتَدی بِاخْلاقِ رَسُولِ الله وَ الذّآبّ عَنْ حَریمِ رَسُولِ اللهِ صَبِیّاً وَ الذّآئِدِ عَنْ حَرَمِ رَسُولِ اللهِ صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ مُباشِراً لِلحُتُوفِ مُجاهِداً بالسُّیُوفِ قَبْلَ اَنْ یَقْوِیَ جِسْمُهُ وَ یَشْتَدَّ عَظْمُهُ وَ یَبْلُغَ اَشُدَّهُ (اِلی اَنْ قالَ) فَتَقَرَّبْتَ وَالمنایا داِنیّه وَ زَحَفْتَ وَالنَّفْسُ مُطْمَئِنَّه طَیّبَه تَلْقی بِوْجِهِكَ بِوادرَ السّهامِ وَ تُباشِرُ بِمُهْجَتِكَ حَدَّ الْحِسامِ حَتَّی وَ فَدْتَ اِلَی اللهِ تَعالی بِاَحْسَنِ عَمَلِ الخ.

و دیگر از شهداء اهل بیت (ع) عبدالرحمن بن عقیل است كه به مبارزت بیرون شد و رجز خواند:

مِنْ هاشِم وَ هاشِمٌ اِخْوانی
هذا حُسَیْنُ شامِخُ الْبُنْیانِ

اَبی عَقیلٌ فَاعْرِ فوُامَكانی
كَهُولُ صِدْقٍ سادَهُ الاَقْرانِ
وَ سَیّدُ الشًّیْبِ مَعَ الشُّبانِ

پس هفده تن از فرسان لشكر را به خاك هلاك افكند، آنگاه به دست عثمان خالد جهنی به درجه رفیعه شهادت رسید. طبری گفته كه گرفت مختار در بیابان دو نفری را كه شركت كرده بودند در خون عبدالرحمن بن عقیل و در برهنه كردن بدن او پس گردن زد ایشان را، آنگاه بدن نحسشان را به آتش سوزانید.

و دیگر ... جعفر بن عقیل است رحمه الله كه به مبارزت بیرون شد و رجز خواند:

كِمْ مَعْشَرِ فی هاشِمٍ مِنْ غالِبٍ
هذا حُسَیْنٌ اَطْیَب الاَطایِبِ

اَنَا الْغُلامُ الاْبْطَحِیُّ الطّالِبیّ
وَ نَحْنُ حَقاً سادَه الذَّوائِبِ

پس دو نفر و به قولی پانزده سوار را به قتل رسانید و به دست بشر بن سوط همدانی به قتل رسید. و دیگر عبدالله الاكبر بن عقیل كه عثمان بن خالد و مردی از همدان او را به قتل رسانیدند. و محمد بن مسلم بن عقیل رضی الله عنه را ابومرهم ازدی و لقیط بن ایاس جُهنی شهید كرد.

و محمد بن ابی سعید بن عقیل رحمه الله را لقیط بن یاسر جهنی بزخم تیر شهید كرد.

مؤلف گوید: كه بعد از شهادت جناب علی اكبر علیه السلام ذكر شهادت عبدالله بن مسلم بن عقیل شد، پس آنچه از آل عقیل در یاری حضرت امام حسین علیه السلام به روایات معتبره شهید شدند با جناب مسلم هفت تن به شمار می‌رود، و سلیمان بن قته نیز عدد‌ آنها را هفت تن ذكر كرده، چنانچه گفته در مرثیه امام حسین علیه السلام:

فَانْذُ بی اِنْ بَكَیْتَ ال الرََّسُولِ
قَدْ اُصیبُوا وَسَبْعَه لِعَقیلٍ

عَیْنُ جُودی بِعَبْرهٍ وَ عَویلٍ
سِنَّه كَلُّهُمْ لِصُلْبِ عَلِیّ

شهادت اولاد امیرالمومنین علیه السلام:

جناب ابوالفضل العباس علیه السلام چون دید كه بسیاری از اهل بیتش شهید گردید رو كرد به برادران خود عبدالله و جعفر و عثمان فرزندان امیرالمومنین علیه السلام از مادر خود ام البنین و فرمود:

تَقَّدمُوا بِنَفْسی اَنْتُمْ فَحامُوا عَنْ سّیّدِكُمْ حَتّی تَمُوتُوا دُونَهُ فَتَقَدَّمُوا جَمیعاً فَصاروُا اَمامَ الْحُسَیْنِ عَلَیْه السَّلام یَقُونَهُمْ بِوُجُوهِهْمِ وَ تُحُورِهْمِ.

یعنی جناب ابوالفضل علیه السلام با برادران خویش فرمود ای برادران من جان من فدای شماها باشد پیش بیفتید و بروید در جلو سید و آقایتان خود را سپر كنید و آقای خود را حمایت كنید و از جای خود حركت نكنید تا تمامی در مقابل او كشته گردید. برادران ابوالفضل علیه السلام اطاعت فرمایش برادر خود نمودند تمامی رفتند در پیش روی امام حسین علیه السلام ایستادند و جان خود را و قایه جان بزرگوار نمودند، و هر تیر و نیزه و شمشیر كه می‌آمد به صورت و گلوی خویش خریدند.

فَحَمَلَ هانیِ بْنُ ثَبیتِ الْحَضْرَمِیِ عَلی عَبْدِالله بْنِ عَلِیّ عَلَیْه السَّلام فَقَتََلَهُ ثُمَّ حَمَلّ عَلی اَخیهِ جَعْفَرَبْنِ عَلِیّ عَلَیْه السَّلام فَقَتَلَهُ اَیْضاً وَرَمی یَزیدُ الاَصْبَحیُ عُثْمانَ بْنَ عَلیّ عَلَیْه السَّلام بِسَهْمٍ فَقَتَلَهُ ثُمَّ خَرَجَ اِلَیْهِ فَاحْتَزَّ رَاْسَهُ وَ بَقَی الْعَبّاسُ بْنُ عَلِیّ قائماَ اَمامَ الْحُسَیْنِ یُقاتِلٌ دُونَهُ وَ یمیلُ مَعَهُ حَیْثُ مالَ حَتَّی قُتِلَ سَلامُ اللهِ عَلَیْه.

مؤ‌لف گوید: این چند سطر كه در مقتل اولاد امیرالمومنین علیه السلام نقل كردم از كتاب ابوحنیفه دینوری بود كه هزار سال بیشتر است آن كتاب نوشته شده ولكن در مقاتل دیگر است كه عبدالله تقدم جست و رجز خواند:

ذاكَ عَلیُّ الخَیْر ذوالْفِعالِ
فی كُلَ یَومِ ظاهِرُ الاَهوالِ

اَنَا ابْنُ ذِی النَّجْدَهِ والاِفضالِ
سَیفُ رسول اللهِ ذوالنّكالِ

پس كارزار شدیدی نمود تا آنكه هانی بن ثبیت حضرمی او را شهید كرد بعد از آنكه دو ضربت مابین ایشان رد و بدل شد. و ابوالفرج گفته كه سن آن جناب در آن روز به بیست و پنج سال رسیده بود.

پس از آن جعفر بن علی علیه السلام به میدان آمد و رجز خواند:

اِبْنُ عَلِیّ الْخَیْرِ ذُوالنَّوالِ
اَحْمی حُسَیْناً ذِی النَّدیَ الْمِفْضال

اِنّی اَنَا جَعْفَرُ ذُوالْمَعالی
حَسْبی بِعَمَی جَعْفَرٌ والْخالِ

هانی بن ثبیت بر او حمله كرد و او را شهید نمود. و ابن شهر آشوب فرموده كه خولی اصبحی تیری به جانب او انداخت و آن بر شقیقه یا چشم او رسید و ابوالفرج از حضرت باقر علیه السلام روایت كرده كه خولی جعفر را شهید كرد.

پس عثمان بن علی علیه السلام به مبارزت بیرون شد و گفت:

شَیْخی عَلِیٌّ ذُوالْفَعالِ الطَّاهِرِ
وَ سَیّدُ الصّغارِ وَالأكابِرِ

اِنّی اَنَا عُثْمانُ ذُوالْمَفاخِرِ
هذا حُسَیْنٌ سَیّدُ الاَخایِرِ

و كارزار كرد تا خولی اصبحی تیری بر پهلوی او زد و او را از اسب به زمین افكند، پس مردی از بنی دارم بر او تاخت و او را شهید ساخت (ره) و سر مباركش را از تن جدا كرد و نقل شده كه سن شریفش در آن روز به بیست و یكسال رسیده و وقتی كه متولد شده بود امیرالمومنین علیه السلام فرموده بود كه او را به نام برادر خود عثمان بن مظعون نام نهادم.

مؤلف گوید: عثمان بن مظعون (بظاء معجمه و عین مهلمه) یكی از اجلاء صحابه كبار و از خواص حضرت رسول صلی الله علیه و آله است و حضرت او را خیلی دوست می‌داشت و بسیار جلیل و عابد و زاهد بوده به حدی كه روزها صائم و شبها به عبادت قائم و جلالت شأنش زیاده از آنست كه ذكر شود، در ذی الحجه سنه دو هجری در مدینه طیبه وفات كرد، گویند او اول كسی است كه در بقیع مدفون شد. و روایت شده كه حضرت رسول صلی الله علیه و آله بعد از مردن وی او را بوسید، و چون ابراهیم فرزند آن حضرت وفات كرد فرمود ملحق شو به سلف صالحت عثمان بن مظعون.

سید سمهوری در تاریخ مدینه گفته: ظاهر آنست كه دختران پیغمبر صلی الله علیه وآله جمیعاً در نزد عثمان بن مظعون مدفون شده باشند زیرا كه حضرت پیغمبر صلی الله علیه و آله در وقت دفن عثمان بن مظعون سنگی بالای سر قبرش برای علامت گذاشت و فرمود به این سنگ نشان می‌كنم قبر برادرم را و دفن می‌كنم در نزد او هر كدام كه بمیرد از اولادم انتهی.

شهادت ابوبكر بن علی علیه السلام:

اسمش معلوم نشده، مادرش لیلی بنت مسعود بن خالد است و در مناقب گفته كه به مبارزت بیرون شد و این رجز خواند:

مِنْ هاشِمِ الْخَیْرِ الْكَریمِ الْمُفْضِل
عَنْهُ نحامی بِالْحِسامِ الْمُصْقَلِ

شَیْخی عَلِیٌّ ذُوالفِقارِ الاَطْوَلِ
هذا حُسَیْنُ بْنُ النَّبّی الْمُرْسَل

تَفْدیهِ نَفسی مِنْ اَخ مُبَحَّلِ

و پیوسته جنگ كرد تا زجربن بدر و به قولی عقبه غنوی او را شهید كرد ره و از مدائنی نقل شده كه كشته او را در میان ساقیه‌ای یافتند و ندانستند چه كسی او را به قتل رسانید. سید بن طاوس ره روایت كرده كه حسن مثنی در روز عاشورا مقابل عمویش امام حسین (ع) كارزار كرد و هفده نفر از لشكر مخالفین به قتل رسانید و هیجده جراحت بر بدنش وارد آمد روی زمین افتاد، اسماء بن خارجه خویش مادری او، او را به كوفه برد و زخمهای او را مداوا كرد تا صحت یافت پس او را به مدینه حمل نمود.

شهادت طفلی از آل امام حسین علیه السلام:

ارباب مقاتل گفته‌اند كه طفلی از سراپرده جناب امام حسین علیه السلام بیرون شد كه دو گوشواره از دُرّ در گوش داشت و از وحشت و حیرت به جانب چپ و راست می‌نگریست و چندان از آن واقعه هولناك در بیم و اضطراب بود كه گوشواره‌های او از لرزش سر و تن لرزان بود. در این حال سنگین دلی كه او را هانی (لعین) ابن ثبیت می‌گفتند بر او حمله كرد و او را شهید نمود. و گفته‌اند كه در وقت شهادت آن طفل شهربانو مدهوشانه به او نظر می‌كرد و یارای سخن گفتن و حركت كردن نداشت.

لكن مخفی نماند كه این شهربانو غیر والده امام زین العابدین علیه السلام است چه آن مخدره در ایام ولادت فرزندش وفات كرد. و ابوجعفر طبری شهادت این طفل را به نحو ابسط نوشته و ما عبارت او را به عینها در اینجا درج می‌كنیم:

رَوی اَبُوجَعْفَرِ الطَّبَریُّ عَنْ‌هُشام الْكَلْبِیّ حَدَّثَنی اَبُو هُذَیْلٍ رَجُلٌ مِنَ السَّكُونِ عَنْ هانِی بْنِ ثَبیتِ الْحَضْرَمِیّ قالَ رَاَیْتُهُ جالِساً فی مَجْلِسِ الْحَضْرَ میینَ فی زَمانِ خالِدِبْنِ عَبْدِاللهِ وَ هُوَ شَیْخٌ كَبیرٌ قالَ فَسَمُعْتُهُ وَ هُوَ یَقُولُ كُنْتُ مِمَّنْ شَهِدَ قَتْلَ الْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ قالَ فَوَاللهِ اِنّی لَواقِف عاشِرُ عَشَرَه لَیْسَ مِنّا رَجُلٌ اِلاّ عَلی فَرَسٍ وَ قَدْ جالَتِ الْخَیْلُ وَ تَصَعْصَتْ اذِخَرَجَ غُلامٌ مِنْ الِ الْحُسَیْنِ عَلَیْه السَّلام وَ هُوَ مُمْسِكُ بِعُودٍ مِنْ تِلْكَ اَلابْنِیَیِه عَلَیْه ازارٌ وَ قَمیصٌ وَ هُوَ مَذْعُورٌ یَلْتَفِتُ یَمیناً وَ شِمالاً فَكَانّی اَنْظُرُ الی دُرَّتَیْنِ فی اُذُنَیْهِ تُذَبْذَبانِ كُلَّما الْتَفَتَ اِذْ‌ اَقْبَلَ رَجُلٌ یَرْكُضُ حَتّی اِذادَنی مِنْهُ مالَ عَنْ فَرَسِه ثُمَّ اقْتَصَدَ الْغُلامُ فَقَطَعَهُ بِالسَّیف قالَ هُشامُ قالَ السَّكُونّی هانی بْنِ ثَبیت هُو صاحب الغُلام فَلَمّا عُتِبَ عَلَیْه كَنّی عَنْ نَفْسِهِ.

برگرفته از کتاب منتهی الامال ، اثر حاج شیخ عبّاس قمینوع مطلب : محرم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 2 تیر 1398 02:56 ق.ظ

You suggested it perfectly.
wow look it cialis mexico buy cialis online nz cialis coupons cialis canada on line cialis name brand cheap canadian drugs generic cialis cialis generico cialis daily dose generic cialis italia gratis cialis canada on line
جمعه 31 خرداد 1398 05:41 ب.ظ

Very good facts. Thank you!
cialis super acti achat cialis en europe canadian cialis buy cialis cialis 20mg prix en pharmacie buy cialis uk no prescription acheter cialis kamagra the best site cialis tablets click now cialis from canada opinioni cialis generico
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:05 ب.ظ

You suggested this very well!
cialis daily dose generic 40 mg cialis what if i take cialis canada warnings for cialis cialis daily new zealand no prescription cialis cheap i recommend cialis generico cialis mit grapefruitsaft cialis 10mg prix pharmaci cialis baratos compran uk
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:19 ق.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of stuff.

200 cialis coupon cialis generico postepay venta de cialis canada tadalafil generic we choice cialis pfizer india 200 cialis coupon only now cialis for sale in us cialis generic availability cost of cialis per pill cialis coupons
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:16 ق.ظ

You actually mentioned it fantastically.
acheter cialis kamagra low dose cialis blood pressure tesco price cialis we recommend cialis best buy low cost cialis 20mg only best offers 100mg cialis rezeptfrei cialis apotheke acquistare cialis internet sialis tadalafil 20mg
شنبه 25 خرداد 1398 01:13 ق.ظ

You actually explained this superbly.
precios cialis peru how does cialis work online cialis generic cialis pill online cialis great britain buy cialis online cheapest click now cialis from canada cialis generisches kanada 5 mg cialis coupon printable where cheapest cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:19 ب.ظ

Superb forum posts, With thanks!
cialis arginine interactio cialis en mexico precio cialis daily reviews cialis with 2 days delivery cialis 20 mg effectiveness side effects for cialis cialis 20 mg cut in half where cheapest cialis 40 mg cialis what if i take cialis 20 mg cut in half
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:33 ق.ظ

Amazing loads of useful advice!
cialis canada il cialis quanto costa cialis prices in england click now cialis from canada online prescriptions cialis cialis et insomni cialis prezzo di mercato canadian discount cialis cialis baratos compran uk cialis vs viagra
جمعه 23 فروردین 1398 02:50 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
canadian pharmacies without an rx canadian pharmacy cialis buy viagrow canadian prescription drugstore trust pharmacy of canada northwest pharmacies in canada canada online pharmacies surrey drugs for sale deep web canadian pharmaceuticals reviews canadian online pharmacies rated
پنجشنبه 22 فروردین 1398 12:37 ق.ظ

Very well expressed truly. .
canada online pharmacy buy viagra online usa canadian pharmaceuticals canada medications buy top rated canadian pharmacies online canadian pharmaceuticals nafta canadian viagra canadian pharmacys canada online pharmacies surrey canada medication list
جمعه 16 آذر 1397 04:20 ق.ظ

You mentioned this very well!
40 mg cialis what if i take prezzo cialis a buon mercato miglior cialis generico buy cialis cheap 10 mg cialis 100 mg 30 tablet cialis uk next day cialis diario compra cialis generico postepay cialis therapie cialis generico postepay
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:01 ق.ظ

You said it adequately..
cialis online deutschland enter site very cheap cialis cialis generico buying brand cialis online 200 cialis coupon canadian drugs generic cialis only best offers cialis use no prescription cialis cheap cialis pills in singapore click here to buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:59 ق.ظ

Many thanks, A lot of data.

get cheap cialis cialis great britain what is cialis prix de cialis cialis generic availability click here to buy cialis link for you cialis price cialis generico cialis kaufen bankberweisung price cialis per pill
سه شنبه 13 آذر 1397 03:36 ق.ظ

You stated this adequately.
cialis billig generic cialis tadalafil cialis alternative cialis canadian drugs purchasing cialis on the internet dosagem ideal cialis generic low dose cialis overnight cialis tadalafil if a woman takes a mans cialis canadian discount cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:30 ب.ظ

Incredible tons of awesome data.
cialis sale online pastillas cialis y alcoho click here to buy cialis tadalafil 20mg cialis pills rx cialis para comprar sialis 40 mg cialis what if i take cialis 10mg prix pharmaci cialis per paypa
دوشنبه 12 آذر 1397 03:17 ق.ظ

Nicely expressed really. .
cialis prezzo al pubblico enter site very cheap cialis acheter du cialis a geneve compare prices cialis uk tarif cialis france brand cialis nl cialis super acti tadalafilo generico cialis mexico sublingual cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 02:42 ب.ظ

Nicely put, Many thanks.
only best offers cialis use estudios de cialis genricos tarif cialis france cialis online buy cialis online legal buy name brand cialis on line can i take cialis and ecstasy cialis 200 dollar savings card cialis authentique suisse cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 03:01 ق.ظ

You actually revealed that really well.
cialis pas cher paris cialis therapie cialis prezzo al pubblico how do cialis pills work canadian drugs generic cialis cialis online holland cialis mit grapefruitsaft click now cialis from canada get cheap cialis we use it 50 mg cialis dose
جمعه 9 آذر 1397 03:17 ب.ظ

You actually said that terrifically!
cuanto cuesta cialis yaho best generic drugs cialis generic cialis with dapoxetine dose size of cialis cialis flussig wow cialis 20 cialis kaufen price cialis wal mart pharmacy cialis rckenschmerzen generic cialis pill online
جمعه 9 آذر 1397 03:31 ق.ظ

Incredible lots of beneficial knowledge.
cialis prices in england what is cialis safe dosage for cialis generic cialis in vietnam cialis generico milano cialis tadalafil dosagem ideal cialis overnight cialis tadalafil cialis tablets cialis online deutschland
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:11 ب.ظ

Good postings. Cheers.
brand cialis generic cialis cipla best buy fast cialis online generic cialis tadalafil cialis dosage cialis en 24 hora rezeptfrei cialis apotheke tadalafil 10 mg cialis prezzo al pubblico cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:10 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis from canada enter site natural cialis cialis kaufen order generic cialis online we like it cialis soft gel cialis canada on line cialis usa cost buy cialis uk no prescription cialis 5 mg cialis soft tabs for sale
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:37 ق.ظ

Really lots of superb data!
order cialis from india only here cialis pills generic cialis at walmart free generic cialis tadalafil 20 mg cialis e hiv cialis generico milano cialis 200 dollar savings card cialis pills where to buy cialis in ontario
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:52 ب.ظ

Wonderful content. Thanks.
buy 10 mg levitra buy levitra online cheap 20mg levitra levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo generic levitra generic levitra levitra levitra 20 mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 12:30 ب.ظ

Lovely info, Cheers.
tadalafil 5mg try it no rx cialis cialis price in bangalore cialis generique prescription doctor cialis cialis kaufen wo cialis side effects dangers if a woman takes a mans cialis online prescriptions cialis cialis patentablauf in deutschland
شنبه 7 مهر 1397 07:31 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
generic cialis soft gels cialis prezzo in linea basso generic cialis 20mg uk cialis vs viagra cialis pills in singapore price cialis best generic cialis with dapoxetine when will generic cialis be available cialis generico lilly cialis arginine interactio
شنبه 31 شهریور 1397 09:23 ب.ظ

Kudos! I value it!
canadian pharmaceuticals reviews pharmacy canada online prescriptions online pharmacies india canadian cialis canadian pharmacies that are legit pharmacy drugs for sale in mexico northwest pharmacies online drugstore online shopping buy vistagra online safe
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:31 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
discount cialis cialis daily cialis rezeptfrei opinioni cialis generico prices for cialis 50mg cipla cialis online cialis therapie how to purchase cialis on line cialis generic buy cialis online legal
سه شنبه 27 شهریور 1397 07:28 ب.ظ

This is nicely expressed. !
brand cialis nl recommended site cialis kanada best generic drugs cialis dose size of cialis cialis flussig cialis dosage amounts estudios de cialis genricos cialis generisches kanada order generic cialis online generic cialis in vietnam
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:51 ق.ظ

Whoa plenty of wonderful material.
trust pharmacy canada canadianpharmacy canadian medications online canadian online pharmacies north west pharmacy canada canada medication prices pharmacy times buy vistagra usa canada medication cost canada medications information
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی